Letní sezóna

Letní sezóna

Letní sezóna v Krkonoších je ideální pro pěší turistiku, kola a koloběžky. Za okny chalupy vede Krkonošská magistrála, která propojuje mnoho významných turistických bodů. Tras je tu nepřeberné množství. Můžete strávit den pouze v přírodě, projít Černohorské rašeliniště a na vrcholcích Krkonoš objevovat místa plná krásných vyhlídek do okolí, nebo přírodou sejít do Jánských Lázních či Pece pod Sněžkou a užít si tradiční horská střediska a jejich zázemí.

Černohorské rašeliniště nám přes léto hraje překrásnými barvami.

Tipy na Výlety po okolí

Připravili jsme si pro Vás několik nápadů k výletů po krásách Krkonoš a přilehlého okolí. 

Černá hora

vzdálenost od Pardubických bud: 1,0 km

Hora dosahuje výšky 1299 metrů nad mořem. Na jejím vrcholu stojí 80 metrů vysoký televizní vysílač a nachází se tu několik horských chat.

Z Jánských Lázní na vrchol hory jezdí osmimístná kabinková lanovka – Černohorský express.

Zapůjčení koloběžek na Černé hoře

Z Černé hory do Jánských Lázních můžete sjet na horských koloběžkách. Na výběr máte ze dvou možných tras.

První trasa vede po Černohorské silnici přes Stezku korunami stromů. Tahle trasa je ta jednodušší o délce 8 km a předpokládá se, že zabere 30 minut času.

Druhá trasa vede kolem Pardubických bud a Modrých kamenů. Tato je středně obtížná trasa o délce 10,5 km a předpokládaný čas sjezdu je 60 minut.

Zapůjčit se koloběžky dají nejen na vrcholu Černé hory, ale také u lanovky v Jánských Lázních.

Rozhledna Panorama na Černé hoře

Tato rozhledna vznikla úpravou původní lanovky. Věž je vysoká 21 metrů a vede na ni 106 schodů.

Odsud se dají spatřit skoro celé Krkonoše i se Sněžkou, Hrubý Jeseník s Pradědem, Orlické hory, Kralický Sněžník, přehrada Rozkoš, Kunětická horu a Český ráj.

Černohorské rašeliniště

Je to největší a nejstarší rašeliniště lesního typu v Krkonoších. Má rozlohu 420 000 m2 a jeho stáří je nejspíše okolo 6 000 let. Nachází se mezi Černou a Světlou horou v oblasti Černohorského potoka.

Rašeliništěm vede 3,5 km dlouhá naučná stezka, která zahrnuje i vyhlídkovou věž. Maximální hloubka 2,5 metru a je zde vidět řada vzácných rostlin.

Dostat se sem dá od vrcholu Černé hory od Černohorského expressu kolem Sokolské boudy k Černé boudě. Odtud po červené na rozcestí Václavák a poté po žluté.

První cyklistická naučná stezka v Krkonoších

Nejlepší začátek je horní stanice lanovky Černohorský express. Trasa vede po úbočích Černé a Světlé hory přes Vlašské a Krausovy boudy.

Trasa je dlouhá 16 km a na její cestě je umístěno 9 naučných tabulí, kde jsou informace o přírodě a historii Krkonoš a o životě na horách.

Je to nenáročné, takže ideální pro rodiny s dětmi. Zkušenější cyklisti mohou z naučné stezky sjet i do Pece pod Sněžkou, Horního Maršova, Jánských Lázní nebo Velké Úpy a po stejných trasách se zase mohou vrátit zpět.

Modré kameny

vzdálenost od Pardubických bud: 2,5 km

Skalní vyhlídka je z křemence, který je namodralý.

Z vrcholku je výhled na východní Krkonoše, Temný Důl, Dolní Maršov a Jánské Lázně. Při opravdu dobré viditelnosti se dá spatřit i Podkrkonoší a Dvůr Králové nad Labem.

Stezka korunami stromů

vzdálenost od Pardubických bud: 5,5 km
(autem 15 km)

Dřevěná rozhledna je vysoká 45 metrů a má délku 1,5 km.

Podzemí představuje kořenový systém stromu a je zde naučné centrum. Po cestě je množství informačních tabulek, adrenalinová zákoutí a tobogán.

Sněžka

vzdálenost od Pardubických bud: 12 km

Sněžka je nejvyšší hora v České republice o výšce 1 603 m n. m. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice.

Hora díky své výšce poskytuje neomezený pohled na českou a polskou krajinu.

Na vrcholu je několik staveb, a to Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kamenný trigonometrický obelisk, rotundová kaple sv. Vavřince a Česká poštovna.

Lanový park v Jánských Lázních

vzdálenost od Pardubických bud: 5,4 km (autem 8,3 km)

Lanový park má dva okruhy – velký a malý. Velký se nachází ve výšce 4-12 metrů, skládá se z 36 překážek a trvá zhruba 120 minut. Malý okruh je ze 14 překážek a zabere okolo 45 minut.

Jsou zde k vyzkoušení kola, sáňky, snowboardy, barmské mosty nebo například kladkové lanovky. Park je jištěn ferratovým systémem.

Pro malé děti je tu lanový baby park. Děti jsou zde jištěny samojistícím zařízením.

Aquacentrum a wellness v Jánských Lázních

vzdálenost od Pardubických bud: 5,4 km (autem 9,1 km)  

Aquacentrum má rehabilitační bazén s hloubkou od 1,2 metrů do 1,5 metrů a je napuštěn minerálními prameny o teplotě 27 OC. K dispozici tu jsou vodní clony, protiproud, masážní a perličková lůžka, vnitřní a venkovní vířivky, vnitřní a vnější finské sauny, parní sauna, zchlazovací bazének a slunečná terasa s lehátky.

Wellness nabízí pestrou nabídku různých masáží. Na výběr zde jsou klasické masáže, havajské masáže, masáže lávovými kameny, aroma masáže či bambusové masáže. K vyzkoušení tady jsou i vodoléčby a balneoterapie.

Lázeňská kolonáda v Jánských Lázních​

vzdálenost od Pardubických bud: 5,5 km (autem 9,2 km)

Secesní lázeňská kolonáda, která byla  navržena vídeňským architektem Brangem a postavena roku 1904, je dominantou náměstí v Jánských Lázních.

Nachází se zde kavárna, Prameník a fontána.

Baldův svět a letní tubing Mladé Buky

vzdálenost od Pardubických bud: autem 16,3 km

Baldův svět je zábavní dětský park, který se rozprostírá na rozloze 40 000 m2.

Je zde 3D-bludiště, dětské brouzdaliště, houpačky, prolézačky s tobogány, trampolínové pole, vzduchové trampolíny, síťová atrakce s vyhlídkou, přírodní bludiště, bungee trampolína, vodní hřiště, síťová loď, duo lanovka, mini zoo, maxi „Člověče, nezlob se“ a ohniště.

V neposlední řadě je tu letní tubing a Čertovská stezka a naučná stezka Poznávej přírodu s Baldou.